Kategórie
 
 
 
 
 
Streda, 3. november 2021
Rozhovor s Lovcom hradov - ako začať a prečo to miluje!

Lukáš je na slovenskom internete známy ako Lovec hradov. Pochodil už vyše 200 hradov a zrúcaním na území Slovenska, Česka a Rakúska. Jeho vášeň sa rozhodol ponúknuť aj ostatným a stal sa z neho "sprievodca" hradmi a zrúcaninami na Slovensku. Prečítajte si rozhovor, v ktorom radí ako začať a čo určite vidieť. 

Slovensko je krajina bohatá na hrady a zrúcaniny. Ako je najlepšie začať?

Veľmi dobrá otázka a v celku jednoduchá odpoveď. Najskôr by som odporučil navštíviť všetky hrady vo svojom okolí a postupne potom chodiť ďalej a ďalej. Určite je dobré si všetky výlety dopredu naplánovať, nakoľko veľa hradov stojí blízko seba a dá sa tým pádom vidiet viacero hradov za jeden deň. Veľkým pomocníkom pri plánovaní je internet, konkrétne napríklad moja webová stránka www.lovechradov.sk

Ako sa vybaviť na návštevu hradu?

Základ je dobré oblečenie a hlavne kvalitná obuv. Určite to netreba podceniť. Na niektoré hrady sú celkom slušné výstupy a treba byť pripravený aj na náhlu zmenu počasia či napríklad zradný terén. Ja osobne mám kotníkové turistické topánky a kvalitné turistické oblečenie. Keďže chodím po hradoch celoročne v mojej výbave nesmie chýbať aj termo prádlo či špeciálne ponožky. Ďalšou kapitolou je dobrý ruksak, do ktorého sa zmestí náhradné oblečenie, jedlo a samozrejme pitie.

Čo návštevy hradov s deťmi? Čo by si odporučil aktívnym rodičom?

Som otec dvoch detí a tým pádom sa aj ony podieľajú na mojich expedíciách. Samozrejme je potrebné vždy dopredu zvážiť náročnosť cesty a či ju zvládnu bez problémov. Našťastie máme u nás veľa hradov a je teda z čoho vyberať. Také tie klasiky ako sú hrady Beckov, Slovenská Ľupča či Trenčiansky hrad zvládnu naozaj aj menšie deti. Naopak výstup na hrad Zniev môže trvať aj dve hodiny a tým pádom treba dobre zvážiť, či to decká zvládnu a bude ich to aj baviť.

Ktorý slovenský hrad je podľa teba najkrajší a určite stojí za návštevu?

Na Slovensku máme desiatky hradov, zrúcanín a potom stovky ďalších neznámych a zaniknutých hradov a hrádkov. Čo sa týka klasických hradov, určite najkrajšie sú Trenčiansky hrad, Oravský či Beckov. Veľmi zaujímavá zrúcanina a jeden z mojich top je aj hrad Uhrovec. No ja osobne už najradšej cestujem a objavujem tie menej známe hrady, ktoré sú už pomaly zaniknuté. Napríklad taký Sučiansky hrad je prekrásne miesto spojené s peknou turistikou.

Na Facebooku spájaš komunitu ľudí, ktorí radi navštevujú hrady a zrúcaniny. Čo ťa k tomu viedlo?

Presne takto pred rokom som založil skupinu na FB, ktorá sa volá: Hrady zrúcaniny a zaniknuté hrady. Skupina mala nečakaný úspech, z čoho som doteraz milo prekvapený. Za jeden rok sa nás tam zišlo cez 35 000 milovníkov hradov. Vytvoril som komunitu ľudí, ktorí maju podobné zmýšľanie ako ja a to je aktívne navštevovať hrady u nás ale aj v zahraničí.

Skupina je miesto kde prezentujem svoje hradné zážitky, ukazujem ľuďom aj menej známe miesta, vymýšľam aj rôzne súťaže a kvízy. Samozrejme do skupiny prispievajú svojími príspevkami aj samotní členovia. Podarilo sa mi tento rok usporiadať aj dve skupinové stretnutia (na hrade Uhrovec a hrade Sklabiňa) ktoré mali veľký úspech.

Oplatí sa za hradmi vycestovať do zahraničia? Ak áno, kam konkrétne?

Čo sa týka cestovania po hradoch v zahraničí mám len jedno pravidlo a to je netreba sa báť. Hrady sú všade krásne. Ja mám napríklad v Rakúsku prejdených vyše 100 hradov a postupne začínam objavovať hrady aj v Českej republike. Najbližšie moje ciele sú navštíviť hrady v Taliansku a Nemecku. Mojím veľkým snom je potom prejsť Francúzko a miestne hrady.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia