Kategórie
 
 
 
 
 
Pondelok, 5. december 2022
7 najznámejších maskovacích vzorov sveta

S maskovacím oblečením, ľudovo maskáčmi, sa väčšina z nás stretáva každý deň. Či už ide o prácu, koníčky alebo len súčasť nášho štýlu a osobného prejavu. Vzory pôvodne vytvorené len pre potreby silových zložiek sa časom rozšírili aj medzi fanúšikov airsoftu, rybárov, poľovníkov. Vo svojej špecifickej forme slúžia aj ako inšpirácia pre street wear. Viete ale, ako a kedy vznikli? Pozrime sa na najčastejšie maskáče a históriu ich vzniku bližšie.

,,Neprežije ten najsilnejší ani ten najiteligentnejší, ale ten, kto sa najlepšie prispôsobí okolitým podmienkam.” Sir Charles Darwin

Ako vzniklo maskovanie na uniformách

História maskovania je stará ako ľudstvo samo. Už prehistorickí lovci pri love nosili kožušiny zvierat a pripevňovali si na seba kusy vegetácie, aby zakryli svoju siluetu a splynuli s okolitým terénom. Tieto techniky sa nepoužívali len pri love, ale aj pre lepšie maskovanie sa pred nepriateľom či predátormi. 
 

Uniformy s maskovacím vzorom sú relatívne mladý pojem

Za čias Napoleonských vojen (1803-1815) používali Francúzi uniformy s modrým či zelenkavým kabátom a bielymi nohavicami s košeľou. Angličania ešte do konca 19. storočia preferovali červené kabáty. Vplyv na to mal okrem iného aj spôsob vedenia boja, keďže sa bojovalo na kratšiu vzdialenosť a prevažne ste protivníka videli. Vtedajšie strelné zbrane boli presné len na niekoľko desiatok metrov a museli sa nabiť po každom výstrele. Boje často končili súbojmi na bodáky a šabľami.

Francúzke a anglické uniformy z čias Napoleonských vojen

Priekopníkmi maskovacích vzorov boli Francúzi 

Prelom nastal začiatkom 20. storočia, kde Briti počas okupácie Indie postupne upustili od červenej a prešli na odtieň khaki, ktorý sa lepšie hodil miestnemu podnebiu a terénu. Zmeny započaté okolo roku 1850, skončili ako prijatie farby khaki, za oficiálnu farbu britskej uniformy v roku 1902.

Skutočne prvé maskáče s komplikovanejším vzorom vznikli počas prvej svetovej vojny (1914-1918). Väčšina krajín stále používala jednofarebné výrazné uniformy. Pokusy s maskovacími vzormi započalo Francúzsko, ktoré vytvorilo skupinu umelcou experimentujúcu s rôznymi vzormi na uniformách a pláštenkách. Prioritne boli určené pre ostrelovačov či prieskumníkov a išlo o ručnú výrobu.


Britskí vojaci počas prvej svetovej vojny v khaki uniformách
Britská unifrorma vo farbe khaki

Prielom nastal počas druhej svetovej vojny(1939-1945). Uniformy s maskovacím vzorom začalo plošne zavádzať, a hlavne priemyselne vyrábať, nacistické Nemecko. Nešlo tak o ručnú malovýrobu či individuálne projekty, ale koncept zavedení vo forme oficiálneho štandardu, aký poznáme dnes.

Nemci si boli vedomí, že pre každý terén a ročné obdobie je vhodnejší iný vzor. Vznikli tak viaceré vzory ako Sumpftarn, Splintertarn či Erbsentarn (ten sa najviac podobá v súčasnosti používanému Flecktarnu nemeckého Bundeswehru). Okrem uniforiem sa tieto vzory aplikovali aj na ťažkú vojenskú techniku


Pánske maskáčové nohavice vzor Splintertarn
Maskovací vzor Splintertarn

Nezaostávali ani spojenci

Námorná pechota Spojených štátov bojujúca v Pacifiku, používala vzor Frogskin. Pozostával z béžového podkladu, na ktorý boli nanesené hnedé, tmavo a svetlo zelené fľaky, stredne veľkých rozmerov. Uniformy boli vyrobené potlačou a vyznačovali sa zaujímavou inováciou. Boli totiž obojstranné. Druhá časť bola orientovaná na suchšie podnebie a farby boli v odtieňoch khaki, béžovej a svetlo hnedej. 

Maskovací vzor frogskin
Maskovací vzor Frogskin

Veľká Británia prišla so vzorom Denison, ktorý bol primárne určený výsadkárom. Išlo o väčšie plochy olivovo zelenej, khaki a tmavohnedej farby s prvkami pripomínajúcimi ťah suchého štetca. 

Britský maskáčový vzor denison na unforme
Maskovací vzor Denison

Jeden z prvých vzorov Sovietskeho zväzu bol MKK (makirovochnyi kamuflirovannyi kostium). Mal formu dubového listu na béžovom alebo zelenom podklade. 

Sovietsky maskovací vzor MKK
Maskovací vzor MKK

Najčastejšie maskovacie vzory súčasnosti

Woodland

Náš zoznam vzorov nemôže začať nik iný, ako jeden z najikonickejších a najrozšírenejších vzorov posledných dekád - klasický Woodland

Oficiálne označenie Woodlandu je US M81. Číslo 81 označuje rok jeho vzniku a doteraz patrí medzi najkopírovanejší a najviac upravovaný vzor od vzniku maskovacích vzorov na uniformách. 

Woodland vznikol zo vzoru m1948 ERDL dizajnovaný počas vojny vo Vietname (1955-1975). Vzor by sme voľne označili ako listnáč. Za zmienku stojí, že zo vzoru ERDL vznikol aktuálny český maskáč Vz.95. Woodland vznikol zväčšením ERDL o cca 60%. Zachoval si farebnú schému so základom z pieskovej, olivovej, čiernej a hnedej farby. Vo svojej základnej forme si ho adoptovali aj OSSR s označením M97, kým ho nenahradil aktuálny digitálny Vz.2007. 

Woodland má veľké množstvo derivátov. Bol tak široko kopírovaný, že sa jeho deriváty nachádzali dokonca aj v komunistických krajinách ako Čína, Kambodža či Kazachstan alebo vojskách Blízkeho východu ako Irán, či Jordánsko. Jeho základná štruktúra sa stala určitým štandardom, z ktorého vychádzali iné vzory, napríklad francúzsky vzor CCE

Vzory woodlandu

Digital 

Digitálne vzory zadefinovali jeden z nových štandardov moderných maskovacích vzorov. Mohli vzniknúť vďaka pokroku v informačných technológiách. Ich štruktúru tvoria malé fragmenty vo forme pixelov, čím vznikol zložitejší vzor s lepšou schopnosťou rušiť siluetu maskovaného objektu a splynúť v pestrejšom prostredí. Veľká časť prvých vzorov vznikla jednoduchým prepixelovaním tradičných vzorov a zmenšením ich základných tvarov. 

Prvým moderným digitálnym vzorom bol CADPAT (Canadian Pattern) vytvorený v roku 1997. Nasledoval ho americký vzor MARPAT (Marine Pattern) vytvorený pre US Marines Corps (USMC - americká námorná pechota). Zo vzoru CADPAT vznikol v roku 2004 aj americký vzor UCP (Universal Camouflage Pattern). UCP, ako už nasvedčuje jeho názov, mal v dobe svojho vzniku tvoriť univerzálnu platformu do rôznych prostredí.

Odtieňmi sivej je vhodný do mestského prostredia, zimy aj púštneho kamenistého prostredia. Komerčné kópie sú zvané aj AT-digital. Vzor MARPAT je vhodnejší do lesného prostredia a poľnohospodárskej krajiny. MARPAT je často komerčne nazývaný aj Digital Woodland

Digitálne vzory plošne zaviedla Čína, Srbsko či Ruská federácia. Nezaostáva ani veľký zástup súkromných firiem s vlastnými komerčnými modelmi akými je napríklad britský PenCott

Slovensko reprezentuje digital v podobe Vz.2007, ktorý nahradil klasický woodlandový vzor M97. Existuje v zelenom - lesnom prevedení a v pieskovom určenom do púštnych oblastí. 
 

Slovenskí vojaci v uniformách digital

DPM

DPM (Disruptive Pattern Material) vznikol vo Veľkej Británii v roku 1960. Podobne, ako M81 Woodland patrí medzi najrozšírenejšie a najviac kopírované vzory na svete. Bol vytvorený pre teplejšie podnebné pásma. Tvoria ho čierne, hnedé a bledo zelené úzke obrazce na pieskovom a khaki pozadí. DPM a jeho deriváty zaviedli okrem Veľkej Británie aj Kanada, Bulharsko, Indonézia, Portugalsko či Omán. 

V súčastnosti prebieha v britskej armáde k prezbrojeniu, kde vzor DPM nahrádza nový vzor MTP (Multi-Terrain Pattern). MTP je adaptácia amerického vzoru Multicam súkromnej firmy Crye, ktorý kombinuje Multicam s prvkami vzoru DPM.  

Tričko s maskovacím vzorom DPM a košeľa MTP
Maskovací vzor DPM a MTP 

Flecktarn

Nie je prekvapením, že medzi najbežnejšie maskovacie vzory patrí aj nemecký Flecktarn. Nemecko koniec koncov stálo pri samom vzniku a plošnom zavedení maskovacích vzorov do výzbroje už od samého počiatku. 

Batoh s maskáčovým vzorom flecktarn

Flecktarn si Bundeswehr adoptoval v 80. rokoch. Bol výsledkom dlhoročného výskumu a spolupráce s nemeckými a francúzskymi firmami. Slovo Flecktarn je zložené zo slov Fleck (fľak) a Tarnung (maskovanie). Dobre to vystihuje jeho formu, keďže je tvorený bodkami pripomínajúcimi gravitačné kvapky. Je veľmi podobný s druhovojnovým vzorom Erbsenmuster. 

Nemeckí vojaci v uniformách Flecktarn

Nemecký vzor tvorí 5 farieb. Čierna, červenohnedá a tmavoolivová na olivovom a žltozelenom podklade. Púštny vzor Tropentarn/Wustentarn tvoria červeno hnedé a tmavo fialové bodky na žlto pieskovom pozadí. 

Flecktarn je kopírovaný a inšpiroval aj obdobné vzory. Dánsko zaviedlo fľakatý vzor M84 pozostávajúci z troch farieb. Z tmavo fialových a olivových bodiek na khaki podklade. Čína zaviedla kópiu Flecktarnu pre pohraničiarov a jednotky nasadené na okupáciu Tibetu. 

Multicam

Multicam patrí medzi najperspektívnejšie maskovacie vzory súčasnosti. Je patentom americkej firmy Crye Precision a vyvinutý pre potreby americkej armády. Hlavným podnetom vývoja bolo zníženie používaných maskovacích vzorov s čo najväčšou unifikáciou pre veľký rozsah prírodných prostredí a podnebných pásiem. 

Vojaci v prírode v uniformách v maskovacom vzore multicam

Multicam okrem zavedenia v americkej armáde, dosiahol aj obrovský komerčný úspech. Vzor CamoGrom poľskej firmy Helikon-tex, priamo vychádza z Multicamu a je vytvorený pre poľské špeciálne sily. V dánskej armáde nahrádza fľakatý vzor M48 a je základom pre vyššie spomenutý britský vzor MTP, ktorý nahrádza dlhoročný vzor DPM. 

Multicam, podobne ako iné spomenuté vzory, má viacero prevedení, ako Multicam Black (čierna), Multicam Tropic (svetlo zelená varianta do tropického prostredia) či Multicam Alpine (snežné biele prevedenie). 

Má viacero imitácií a nelicenčných kópií, prevažne od ázijských výrobcov.

A-tacs

Atacs patrí medzi súkromné komerčné vzory. Vyvinula ho americká firma Digital Concealment Systems (DCS). Podobne ako Multicam, má ísť o univerzálnu platformu určenú do rôznorodého prostredia. Musím sa priznať, že A-tacs patrí medzi moje najobľúbenejšie vzory popri Multicame a britskom DPM. 

Jeho dizajn tvorí akýsi minimalistický digitálny vzor bez zaostreného obrazca. Vytvára dojem prekrývajúcich sa rozpitých plôch s jemným prechodom medzi farbami. Základný vzor je A-tacs AU (Arid Urban), ktorý bol testovaný americkými špeciálnymi jednotkami v Afganistane a tvoria ho odtiene bledohnedej, pieskovej a khaki. Pre lesné prostredie je určená verzia FG (Forrest Green) v odtieňoch zelenej. Do mestskej zástavby je určený vzor LE (Law Enforcement), primárne určený pre policajné zásahové jednotky, akými je napríklad S.W.A.T., v odtieňoch sivej, čiernej a tmavomodrej. 

A-tacs nezahálal a v ponuke je aj nová generácia maskovacích vzorov s prívlastkom X (Extreme). Vychádza zo základných prevedení, ale s výraznejším digitálnym odtlačkom, prepracovanejšou farebnou škálou a agresívnejším dizajnom. Základné označenie daného vzoru ostal, len je to názvu pridané označenie - X ( FG-X a pod.). V ponuke je aj vzor s imitáciou lesnej kôry, určený primárne pre poľovníkov, s označením TD-X. 

Maskovací vzor A-tacs

A-tacs nie je plošne zaradení v žiadnej armáde, aj napriek tomu, že má obrovský potenciál. Využívajú ho hlavne špeciálne jednotky, lovci a je veľmi populárni i medzi airsoftovými nadšencami. Vzor masívne kopírujú ázijský výrobcovia taktickej výstroje a jeho nelegálnu kópiu využíva aj armáda Ruskej federácie či Čečenský separatisti. 

Realtree

Pod výrazom Realtree môžeme zhrnúť celú rodinu špecifických vzorov. Nejde o vojenskú uniformu, aj napriek tomu, že maskovacie schopnosti tejto ,,rodiny,, sú častokrát lepšie ako mnohé zavedené armádne vzory a priam si pýtajú využitie u prieskumných jednotiek či odstrelovačov. Ide tak o prevedenia vytvorené hlavne súkromným sektorom pre poľovníkov, rybárov či kameramanov a fotografov voľnej prírody.

Maskovanie v prírode - fotograf a vojak so zbraňou

Základný systém tvorí potlač reálneho prostredia na látku. Ide tak o imitáciu stromovej kôry, listov, ihličia, celých rastlín či vodnej vegetácie s veľkým zameraním na konkrétne detaily. 

Vzory sú vytvárané pre všetky druhy vegetácie, podnebné pásma či ročné obdobia.Pod názvom RealTree poznáme originálne vzory od tejto americkej loveckej značky ale i modely od čínskeho výrobcu Loshan, široko zastúpeného v strednej Európe. 

Do pestrej ponuky patria aj vzory Backlands od spoločnosti Globaltech44 či rybárske vzory Fishoflauge

Maskovacie vzory fishoflauge, realtree, backlands
Maskovacie vzory Fishoflauge, Real tree a Backlands

 

,,Nikto nemá rád bojovníkov, pokiaľ nestojí nepriateľ pred bránami” Africké príslovie

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia