Kategórie
 
 
 
 
 
Streda, 6. apríl 2022
Mil-tec Ranger 75 l – batoh za rozumnú cenu

Či už máte v obľube ľahšiu turistiku alebo ťažšie a dlhšie túry, neoddeliteľnou súčasťou výbavy je batoh. Ultra Hiker či tramp, ruksaky a batohy sú súčasťou našich výziev. Dnes sa pozrieme na jeden z väčších batohov, 75 litrový Mil-tec Ranger.

O Mil-tec

Nemeckú značku Mil-tec alebo inak Sturm-Handels GMBH, pozná väčšina z nás. S ich produktami majú svoje skúsenosti turisti, profesionáli v silových zložkách a široký zástup airsoftových nadšencov. Sú známi nielen modelmi určenými pre turistiku, ale aj širokou ponukou kópií rôzneho military výstroja. Pod touto značkou vieme nájsť solídny pomer ceny a kvality.

Ak hľadáte odolnosť vo forme Cordury a tvrdeného ABS plastu, Mil-tec asi nebude pre vás to pravé orechové. Úprimne si ale priznajme, že tieto typy výrobkov určené prevažne profesionálom a s extra dlhou životnosťou nie sú práve najlacnejšie. Ak však hľadáte zlatú strednú cestu, Mil-tec je pre vás skvelá voľba.

Napríklad na hranie airsoftu 2x mesačne nepotrebujete originálnu vojenskú vestu za 200-300 eur. Plnohodnotne stačí aj kópia zo zosilneného nylonu za 60-80 eur. A práve na takéto riešenia sa Mil-tec orientuje.

Kúpiť Mil-tec batoh ranger 75l
 

Parametre batohu

Farebne si môžete vybrať medzi čiernou a olivovou farbou. Ako som už vyššie spomenul, jeho objem je 75 litrov, čo je na dlhšie túry viac ako postačujúce. Jeho rozmery sú 70x35x20 cm a váha 2,1 kg. Hlavná tkanina je vyrobená z polyesteru 600D. Ide o hustejší a ťažší druh polyesteru, ktorý dodáva látke vyššiu odolnosť a má pozitívny vplyv na životnosť. Tkanina je potiahnutá PVC vrstvou, vďaka čomu sa zlepšili vodeodolné vlastnosti.

Batoh v nepremokavej vrstve a porovnanie batohu pri osobe.

Pre prípad väčšieho dažďa je však v základnej výbave aj nepremokavý poťah schovaný v jednej z horných káps. Základná konštrukcia je tradičnejšej formy. Ide o dvojkomorový batoh, kde vrchná komora predstavuje objemnejší priestor. Ku nim máte k dispozícií aj 3 vačšie vonkajšie kapsy. Dve na bokoch a jedna v prednej časti. Celkom ma zaujali aj dve menšie kapsičky na bedrovom páse. Obe sú na zips a je to dobrý nápad pre drobnosti, ktoré chcete mať po ruke.

Nosný systém

Šikovne je riešený chrbtový nosný systém. Vario-back je výškovo nastaviteľný. Horná časť popruhov sa môže horizontálne posúvať po dvoch hliníkových lištách. Ich finálne zafixovanie v hornej polohe zabezpečuje jeden popruh upevnený medzi lištami. Na upravenie výšky, tak netreba uvoľniť viacej popruhov, čo šetrí čas. Pohyb dolu fixovaný nie je, o všetko sa stará gravitácia. Zaťažený batoh napne popruh a zabezpečí tým stabilitu nastavenia. Bedrový pás je polstrovaný priedušnou sieťovinou s výplňou, podobne ako polovica kontaktnej plochy na chrbte.

Mil-tec batoh upevnenie na páse

Osobne, bral by som, keby bolo bederné polstrovanie o trochu dlhšie. Mne siaha pri obvode pása 102 cm po boky. Zlepšila by sa tak aj dostupnosť malých kapsičiek uchytených na každej strane pásu. Inak veľkosť samostatných kapsičiek je ideálna. Kresadlo, Opinel No 10 aj s kompasom do nej pohodovo vošli. Šnúrka na zipse je dlhšia, čím sa zlepšila manipulácia so zipsom. Zvyšok pásu tvorí cca 6 cm široký popruh spojený masívnejšou plastovou prackou. Chrbtové popruhy už kapsy nemajú. Uvítal by som na nich Molle systém. Z časti ho kompenzuje vertikálne našitý kus látky a látkové oko pod ňou. Na núdzovú píšťalku či uchytenie drobností na karabíne je to však viac ako postačujúce.

Pásy sú na hrudi spojené menším elastickým popruhom. Je naťahovací, takže na hrudi zbytočne netlačí a pri pohybe je komfortnejší ako pevné formy.

Mil-tec batoh s ramennými popruhmi

Hlavný úložný priestor a bočné kapsy

Ranger je batoh s úložným priestorom, s akým sa možeme stretnúť pri vačších expedičných batohoch už niekoľko desaťrčí. Poklop obsahuje väčšiu kapsu s rozmernejším zipsom. Zipsy sú dlhšie a väčšie na celom batohu. Tento prístup sa mi veľmi páči, uľahčuje totiž vyberanie a vkladanie vecí a nie je nič horšie ako malý vstup na veľkom ukladacom priestore. Vrchná kapsa je však objemovo zmenšená a to zo skvelého dôvodu.

Mil-tec batoh s bočnimi kapsami naplnenými ešusmiVrchná časť je rozdelená na dve samostatné priehradky s vlastným vstupom na zips. V zadnej z nich sa schováva nepremokavý návlek na batoh. Netreba ho tak zbytočne kupovať. Nechal som sa inšpirovať a do druhej priehradky si odkladám nepremokavé pončo. Krásne tam vojde a v prípade silnejšieho dažďa zabezpečím sucho sebe aj batohu. Všetko bez zbytočného prehrabávania sa v iných častiach.

Keď sme pri darčekoch, k batohu je priložených aj niekoľko náhradných plastových spon. Dobre poslúži aj stredne veľká kapsa v prednej časti. Tú využívam na mapy a menšie jedlo na cestu. Čo poteší je, že má na sebe velcro panel na nášivky o rozmere 5x10 cm.Na každej strane je po jednej vačšej kapse. Šnúrky na zipsoch sú opäť dlhšie a zips je dvojcestný. Do káps je skvelý vstup, keďže zips je cca 2/3 veľkosti. Ideálne stačí na dve 15m laná o hrúbke 7 a 5 mm, zvazok karabín a príručnú baterku, ak ju nemám práve zavesenú na hrudnom popruhu. Do druhej bočnej kapsy vojde s prehľadom 100-200g kartuša, skladací plynový varič, mlynček na kávu a príbor. Ešte stále ostane dostatok miesta na energetické tyčinky.

Hlavný priestor je tvorený dvomi bunkami so samostatnými vstupmi. Prvá, vačšia, so vstupom zhora, zaberá odhadom 2/3 objemu. V oblasti chrbta má z vnútornej časti priehradku. Jej spodná časť má na pevno našitý diel. Toto riešenie sa mi páči, kedže nie som fanúšikom predhodu v podobe uťahovacej látky, ktorý je vlastne zvačša kópiou uzatvárania vrchného vstupu. Predeľ však nie je jednoliaty. Po krajoch má menšie prechodové medzery. Umožňuje tak uskladniť dlhšie úzke predmety aj vo vnútornom priestore.

Posledná, spodná bunka, má plnú šírku a hrúbku tej vrchnej. Prístup je riešený príjemne a prakticky. Zips je ťahaný od jedného boku po druhý. Rýchlo a bez problému tak viem uložiť 2 litrový ešus, menší US ešus na prídely a stále zostane dosť priestoru na french press.

Záver

Keď si to zhrnieme - Ranger nesklamal. Je to batoh kompromisov. Splnil čo mal, nesľúbil nekonečné zázraky a viem, že sa na neho môžem spoľahnúť. Samozrejme, sú aj odolnejšie a lepšie značky a modely, ale za nepochybne vyššie sumy. Mil-tec a jemu podobný výrobcovia sa snažia o kompromisy. Vyrábajú kópie vojenských originálov, alebo všeobecne rozšírené dizajny výrobkov, za prijateľné ceny. Môžu sa tak dostať k širšiemu počtu užívateľov. Dôležitá je pre nich dostupnosť pre koncového užívateľa.

Batoh Mil-tec naplnený a uzatvorený

Vyberajte preto vždy s rozumom. Lacný batoh bez chrbtovej výstuže a objemom 75 litrov nebude najvhodnejší na celotýždenné chodenie po ťažkom teréne. Hlavne ak máte vo zvyku nosiť v batohu basu s pivom. Na niečo také stavaný nebol. Na pár dňové výlety s rodinou a priateľmi, kde nebudete na chrbte nosiť ekvivalent kováčskej kovadliny, je však ideálny. Mňa osobne Ranger potešil.

Príjemne sa nosí, nesklame ani v sychravom počasí a slúži dobre. Myslite na to, že výbava vám bude slúžiť tak dobre, ako dobre sa o ňu budete starať. A práve tá dovera vo váš batoh je rovnako dôležitá, ako dovera vo vlastné schopnosti. Keď ste s ním v prírode sami, máte nakoniec aj tak len jeden druhého.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia