Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 7. december 2021
Originál nôž Cold Steel vs imitácia

Často sa stretávam s tým, že ľudia hľadajú kvalitný nôž, ale nechcú či nemôžu do neho veľa investovať. Väčšina sa obráti na skúsených predajcov, ktorí im pomôžu nájsť prijateľnú alternatívu. Niekto to skúsi svojpomocne a tak sa obráti na najväčší možný zdroj informácií - internet. Lenže internet má svoje úskalia. Ak vám ide o estetickú stránku noža, ale prioritná je aj cena, môžete hlavne na ázijských stránkach naraziť na falzifikáty.

Osobne si myslím, že pri kusoch, ktoré nebudete úmyselne vydávať za originál a budú len výstavkou na polici alebo v zbierke, túto problematiku rozoberať veľmi netreba. Väčšina z nás však používa nôž pravidelne. V práci, v prírode počas svojich koníčkov, nech už ide o bushcraft, rybárstvo alebo poľovníctvo alebo ako súčasť každodennej výbavy, ktorú máte u seba pre prípad núdze. Tu sú už kvalita a garantované vlastnosti výrobcom podstatná vec. 

Povedal som si preto, že sa tomu darovanému koňovi predsa len pozriem na zúbky a vybral som si z môjho pohľadu najvhodnejšieho adepta. Americkú značku Cold Steel. Je to známa firma, ktorú poznajú snáď všetci náruživí nožiari a má vo svojom portfóliu už dlhé roky celú radu nožiarskych ikon. 

Vybral som sa na asi najznámejší ázijský e-shop, na ktorom som mal istotu, že si s licenciami veľkých firiem a značkou originality nerobí ťažkú hlavu. Stačili 3 kliky s názvom výrobcu a vyhrnula sa na mňa nepreberná ponuka kópií, ktoré sa vrátane názvu a dokonca aj obalu, tvárili ako originálny výrobca Cold Steel. Cena bola samozrejme len zlomok hodnoty originálu. Stačilo si len vybrať model noža, ktorý mám možnosť porovnať s jeho originálnou predlohou.

Nechcel som všetko vsadiť na jednu kartu a tak som si vybral rovno dva modely a od dvoch rozdielnych dodávateľov. Voľba padla na môj obľúbený Kobun a malého Tokyo Spikea


nôž kobunnôž Spike

Hneď na začiatku ma zaujal fakt, že na fotkách boli originálne balenia Cold Steel a dokonca v náhľadoch bola na čepeliach oceľ AUS8, s ktorou ich vyrába aj Cold Steel. Všetko však za cenu strednej pizze. V popise u Tokyo Spikea bola však v popisnej tabuľke napísaná lacná oceľ 440A a Kobun tam mal len diplomatický popis – Steel (oceľ). 

Otázok bolo teda viac ako odpovedí a o dva mesiace sa všetko vyjasnilo jedným pohľadom do schránky. Nebudem tvrdiť, že som mal nejaké pozitívne očakávania a pri plagiátoch by si naozaj nemal nikto robiť veľké ilúzie. 

Poďme sa teda na to pozrieť a názor si už urobte sami. Mne sa len potvrdilo, že ak chcete čepeľ, na ktorú sa môžete kedykoľvek spoľahnúť, treba ísť na istotu a po kvalite. 

 

Porovnanie modelu Tokyo Spike

Hneď ako som otvoril balenie, ktoré sa sebavedomo tvárilo ako originál kartón od Cold Steelu, dostal som prekvapenia hneď tri. Prvé bolo, že nešlo o model Tokyo Spike ako bolo na fotke a v názve, ale o klasický Drop Point Spike.

Druhé bolo puzdro, ktorého dve strany pokope držala snáď len drzosť jeho výrobcu a doteraz sa divím, že si každá jeho polovica nešla svojou cestou.

Tretím prekvapením bola retiazka, ktorá absentovala úplne, čo by nebolo také zlé, ak by nešlo o nôž bez spony a s úzkym výrezom na puzdre, do ktorého sotva vojde aj najužší opasok.

 

originál nože Spike vs imitácia

O retiazke, ktorá si teraz asi niekde žije svojím životom sme si už teda povedali. Ide však o pár centovú záležitosť a netreba tak tomu prikladať zbytočne vysokú váhu. Prvý rozdiel bol v kvalite prevedenia puzdier. Ak som už spomenul, kópia sotva držala pokope a o nejakom bezpečnom nosení nemôže byť ani reč. Stabilné uchytenie čepele v puzdre je o to dôležitejšie, keďže ide o nôž nosený na krku. Cold Steel to rieši systémom Secure-Ex. Vďaka nemu čepeľ drží v puzdre perfektne a zároveň nebráni pohotovému taseniu. 
 

Test brúsenia ešte pred porovnaním

Môžete si všimnúť zmenu tvaru ostria. Išlo pritom o 5 minút ručného brúsenia na obyčajnom kameni o zrnitosti 240. Niečo také by sa s oceľou AUS8 stalo len ťažko. Na čepeli však toto označenie nájdete a nič na noži ani v balení nenaznačovalo, že ide o iný druh ocele. 
 

cold steel porovnanie nožov orginál vs falzifikát

Takže Spike neprekvapil, kvalita aj spracovanie boli podľa očakávania.
 

Porovnanie modelu Kobun

Obal z originálu a kópie. Rozpoznať sa v podstate nedali.

obaly nožov porovnanie

Na Kobune si zjavne dali viac záležať. Na prvý ide o rovnaký nôž, rozdiel sa ako inak skrýval v detailoch. Po vytiahnutí z puzdra som si všimol prvý zjavný rozdiel. Ako fanúšik Cold Steelu viem, že nože sú už vo výrobe olejované, dokonca aj vtedy ak nejde o uhlíkovú oceľ. Je to dobre vidieť na spodnej ľavej fotke. Originál je vpravo a je na ňom dobre vidieť kvapky konzervačného oleja.

Ako som už spomenul vyššie, tu sa rozdiel schovával v detailoch. Na kópií chýbal polkruhový výrez na začiatku čepele a na rozdiel od Spikea, tu už výrobca nebol taký trúfalý a nevypálil do čepele značku originality. Či ide skutočne o oceľ AUS8 môžeme len polemizovať, rovnako ako o krajine pôvodu, ktorú Cold Steel označuje rovno na čepeli. Váha bola na pocit podobná, v čase porovnania som však nemal možnosť dať obe na váhu a potvrdiť to. Otázne je teda aj to, či ide o full tang - či oceľ z čepele prechádza celou dĺžkou noža v rukoväti.

Zhrnutie na záver

Zo skúsenosti viem, že nože značky Cold Steel sa vyznačujú veľmi dobrým pomerom ceny a kvality. Sú dizajnovo jednoduché, ale zároveň estetické a pôsobia viac ako seriózne. Sú vyhľadávané ako u bushmanov, tak aj rybárov či ľudí pracujúcich v bezpečnostnom sektore, bez ohľadu či ide o armádu alebo políciu po celom svete. Kobun aj Spike sú nože v cenovej relácií do 50€, čo je za dobrý nôž viac ako výhodná cena. Za tých pár eur dostanete solídne spracovaný a kvalitný nôž s dobrou čepeľou, prispôsobený na konkrétny účel, ale zároveň sa vyznačujúci aj vysokou mierou univerzálnosti.

Sú vyrobené z odolnej a kvalitnej ocele a v prípade neuhlíkových modelov s minimálnymi nárokmi na údržbu. Osobne preto nevidím dôvod, prečo kupovať lacné napodobeniny, ak za ľudový peniaz môžem mať kvalitný nôž, na ktorý sa viem v ťažkej situácií bez pochybností spoľahnúť a bude mi verným spoločníkom na dlhé roky.

Sú veci do výbavy, na ktorých sa príliš šetriť neoplatí a dobrá čepeľ je jedným z tých najlepších príkladov. Je jedno, či sa bavíme o našich EDC, o turistickej výbave či doplnku taktickej vesty.  Kupujte preto vždy rozvážne a len od overených dodávateľov, kde máte istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Za to dostanete verného, tichého a spoľahlivého spoločníka do dobrodružstiev aj ťažkých životných situácií. 

Dúfam, že vám toto porovnanie pomôže vo vašom budúcom rozhodovaní. Prajem vám veľa radosti z vašich oceľových spoločníkov a kopu nezabudnuteľných zážitkov, ktorých budú súčasťou.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia