Kategórie
 
 
 
 
 
Štvrtok, 2. jún 2022
Recenzia setu na stanovanie

Niekto hľadá v rámci dovolenky čo najväčšie pohodlie a luxus. Prioritu má bazén, zahraničná kuchyňa, exkluzívne izby a počet hviezdičiek vášho hotela.

A potom sme tu my. Vášniví milovníci rybníkov a riek, večere varenej v kotlíku či na palici a servírovanej v ešuse. Naším zmyslom nelahodí zvuk a vôňa veľkomesta, ale tichý šum stromov a čerstvý horský vzduch. Ohľadne ubytovania, chceme ten najvyšší štandard. Miliardy hviezd Mliečnej dráhy nad hlavou a západy s východmi slnka, ohraničenými len samotným obzorom. 

„Bdiaci majú jeden a ten istý spoločný svet, v spánku sa však každý vracia do svojho vlastného.“  Hérakleitos

Pamätám si časy, kedy som o stanovaní nevedel vôbec nič. Obsah základnej výbavy bol pre mňa veľká neznáma. Samozrejme, nejakú predstavu máte, ale ak ste sa rozhodli správne, zistíte až v tábore alebo rovno na pochode s batohom na chrbte. Múdry sa učí z vlastných chýb, geniálne z chýb ostatných. Pripravil som preto pre vás jednoduchú a lacnú zostavu na príjemné víkendové spanie v prírode, pre jednu osobu.

Set na stanovanie, maskáčový stan s karimatkou a spacákom v prírode

Vždy platilo, že spánok je extrémne dôležitá vec. Neslúži len na regeneráciu po predchádzajúcom dni, ale zároveň ovplyvní aj váš výkon na ten ďalší. O priamom vplyve na dobrú náladu sa ani nemusím rozpisovať. Osobne, mám veľmi rád bivak a závesné hamaky. Pokiaľ však nemáte žiadne alebo len minimálne skúsenosti so stanovaním, odporúčam začať radšej od úplných základov.

Karimatka - jednoduchá, ale dôležitá

Pre začiatok som vybral model od jednej, cenovo nenáročnej a overenej značky - nemeckého Mil-tecu.

Rozmery karimatky sú 50x200x1 centimeter. Je to jednoliaty kus Eva peny. Eva pena má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a slabo nasáva vlhkosť. Tvorí tak ideálnu izoláciu od vlhkej, chladnej trávy či holej zeme. Zároveň je však ľahká, celá karimatka váži sotva štvrť kila. 

Na penovú karimatku má relatívne kompaktné rozmery. V zloženom stave má cca 50x17 centimetrov, takže na batohu nezaberie veľa miesta. Šírka pol metra je pre mňa osobne viac ako postačujúca, som totiž zvyknutý spávať na boku. Hrúbka 1 centimeter sa môže zdať málo. Je to cena za menšie rozmery. Ak to niekomu nestačí, sú k dispozícií aj 3 cm penové karimatky alebo už rovno nafukovacie a samonafukovacie. Cena nafukovacích a samonafukovacích sa samozrejme pohybuje vysoko nad cenu klasickej penovej karimatky. Ak si však usteliete na hrubej vrstve trávy či piesku, 1 cm vie byť absolútne dostačujúci. Hlavne, ak sa bavíme o teplých letných nociach, nie o sychravej jeseni. 

Olivová karimatka Mil-Tec na tráve

Karimatku pokojne považujte za jednu z najužitočnejších položiek v inventári. Má totiž viac využití ako len ležanie. Môžete si s ňou vytvoriť závetrie, slúži ako improvizovaná deka či poskladaná do kocky ako skvelý sedák. Ideálne sa na ňu rozkladajú menšie predmety. Máte tak všetko po ruke a je menšia šanca, že niečo stratíte pri vykladaní z batohu v tráve alebo si to ušpiníte od zeme. Kúsok odrezanej peny, funguje v núdzi, ako skvelý podpaľ. Prípadne väčší kus vytvára hustejší dym na signalizáciu. 

Múmia od líšky - spací vak Mumia Advance od Fox Outdoor 

Rovnako dôležitý ako karimatka, je aj samotný spacák. Do mojej základnej lacnej sady som vybral Advance od známej nemeckej značky Fox Outdoor, ktorá je dieťaťom známejšieho mena. Firmy Max Fuchs, ktorú poznáte poväčšine ako MFH. Podobne ako Mil-tec, ponúka dobrý pomer ceny a kvality. Advance má solídne parametre a pritom cenu okolo 5-tich veľkých pízz ( nesmiem predsa zabudnúť na moju obľúbenú mernú jednotku :-D ). 

Advance je v klasickom prevedení "múmia". Otvára sa teda iba z jednej strany, časť pri hlave je predĺžená, s možnosťou utiahnutia záhlavku na spôsob kapucne. Nožná časť je zúžená. Na dĺžku to nie je žiadny drobec, má 225 centimetrov, a preto je vhodný aj pre osoby s výškou okolo 195 centimetrov. Šírka v hornej časti je 80 centimetrov a 55 v spodnej. Zips je dvojcestný s masívnym zapínaním. 

Vonkajšia a vnútorná vrstva je prevažne z nylonu 230T. Dosť som ocenil úpravu jeho spodnej časti, ktorá je v kontakte s karimatkou. Spodnú časť má z hrubšej vrstvy a je na nej protišmyková vložka. Má podobu drobných gumových kvapiek, ktoré perfektne držia pri kontakte s karimatkou. 

Zabalený spacák

Výplň tvoria duté vlákna. Duté vlákno si môžete predstaviť ako stočenú dutú špagetu. Vďaka dutine zadržiava viac vzduchu, čím sa zlepší tepelná izolácia. Po stočení zaberá menej miesta a je pružnejšie. Má to pozitívny vplyv aj na hmotnosť. Advance váži pri svojich rozmeroch len 1,9 kg a komfortná zóna sa pohybuje v rozmedzi od -10 do +15 stupňov. Je ideálny na letné večery, aj v chladnejšom počasí a vydržíte s ním prízemné mrazy či sychravé rána. 

Malá rada. Na Advance som si nastriekal impregnáciu Nanotextil. Zvýšil som tak vodeodpudivé vlastnosti v prípade, že by som s ním bivakoval alebo behal mimo stan v sychravom počasí. Nanotextil nemá farbu ani vôňu. Neruší tak okolité zvieratá, ktoré v prírode sledujem. Zároveň sa na spacák horšie chytá nečistota. Advance má na teplú jar a leto ideálne tepelnoizolačné vlastnosti. Takto mám väčšiu istotu, že ich nebude zbytočne znižovať nežiadúca vlhkosť, ktorá by prenikla do jadra. 

Samozrejmosťou je kompresný vak. Má na sebe 4 sťahovacie popruhy, aby ste veľkosť spacáku pri preprave zmenšili do maximálnej možnej miery. Kompresný vak oceňujem aj pri iných veciach. Schovávam si do neho počas táborenia drobnosti, ktoré potrebujem mať po ruke, ale z nejakého dôvodu ich nechcem mať na sebe alebo v batohu. Odkladám si doň na noc veci ako je čelovka, malá lekárnička, telefón či vreckovky. 

Môj stan je moja pevnosť - tunelový stan Hochstein

Nerád nosím obrovské ťažké stany. Vybral som si preto model Hochstein od už spomínanej nemeckej značky Max Fuchs - MFH. Keby som vám povedal, že za 4 pizze dostanete nemecký hrad, asi by ste na mňa pozerali s údivom. S riadnou dávkou nadnesenosti to však tak aj je :-). Hochstein nie je totiž len názov stanu, ale aj hrad a rovnomenné mestečko, v nemeckom Sasku. 

Hochstein som si vybral aj kvôli dizajnu. Chcel som totiž zmenu od klasických áčkových a iglu stanov. Hochstein je tunelovej konštrukcie, čo znamená, že jeho tvar tvoria dva polkruhy. Jeden väčší na vstupe a jeden menší v zadnej časti. Stavia sa preto jednoducho a zároveň tvorí oválnu siluetu, ktorá nenápadne zapadá do okolia.  

Maskáčový stan v prírode

Stan je z nylonu 190T s polyuretánovou úpravou. S touto textíliou sa stretnete na prevažnej väčšine jednoduchších a lacnejších stanov. Podlaha je spevnená, z čisto polyuretánovej textílie. Stan je vodotesný s vodným stĺpcom 1200 mm. Nie je to veľa. Je preto ideálnejší na leto, kde je menšia šanca silných zrážok ako počas jesene. Znova spomeniem obľúbený Nanotextil. Vodný stĺpec s ním síce nezvýšite, zlepší sa však vodeodpudivosť a kvapky vody tak budú ľahšie a rýchlejšie stekať po stene stanu dole. 

Pre dvoch, málo miesta za málo muziky. Pre jedného však ideál

Stan je veľmi kompaktný. Zbalený má na dĺžku necelých 60 cm, a tak sa mi zmestí do môjho batohu Ranger od Miltecu. Váha tiež nie je nič drastické, váži niečo málo, cez 1,5 kila. Veľkosť po rozložení je 220x130x100 cm. Stan je označený ako dvojmiestny. Ako to však v praxi chodí, vždy si odrátajte jednu osobu a dostnete reálnu obsadenosť. Po uložení karimatky so spacákom mi totiž ostane už len miesto na batoh a pár drobností. Fyzicky sa do neho dve osoby zmestia. Je to však ako mať psa na gauči. Ste na gauči síce obaja, ale chlpáč vám dáva jasne najavo, že je tu miesto len pre jedného z vás a vy to asi nebudete.

Konštrukcia a detaily 

Ako som už vyššie spomenul, Hochstein je tvorený polyuretánovou a nylonovou textíliou s dvomi polkruhovými výstuhami. Natiahnutie stien zabezpečujú dve napínacie lanká pri vstupe a jedno v zadnej časti nad vetracím otvorom. Podlaha má 8 rovnomerne umiestnených upínacích bodov pre kolíky. Pri jeho kompatných rozmeroch je to viac ako dostatočné pre stabilizáciu aj v silnejšom vetre

Hlavný vchod nemá kolmú stenu, je mierne šikmo. Vstup je riešený hlavnou plachtou, ktorá sa dá zrolovať a v hornej časti upevniť na dve látkové pútka. Pod ňou je rozmerná moskytiera. Obe časti vstupu sú na masívny zips. Uvítal by som na zips kúsok lanka pre rýchlejšiu manipuláciu. To je však malý detail, ktorý si viete vyriešiť svojpomocne za pár sekúnd.

Maskáčový stan, detail na vstup

Vrchná plachta má po bokoch širší lem. Kryje tak zips pred väčším zatekaním. Podlaha pri vstupe je zvýšená o cca 10 cm. Osobne mi to nikdy nevadilo a vstup je dostatočne veľký. Oceňujem aj moskytiéru na celom vchode, keďže rád spávam s otvoreným vstupom, ale bez dotieravých komárov. Zabezpečím si tak aj skvelé vetranie. 

Nechajte stan dýchať 

Vetranie je pri stanoch menších rozmerov dôležité. Vzduch v nich prúdi inak ako vo väčších stanoch, kde sa viete aj postaviť a vlhkosť z dychu tak môže kondenzovať na vnútorných častiach steny. Páči sa mi preto nápad so zadným vetracím otvorom. Vzduch môže volne prúdiť skrz. Vetrací otvor však nemá pevnejšiu výstuhu. Vezmite preto kúsok drievka a vzpriečte ho medzi vetrákom a malou strieškou vetracieho okienka. Problém vyriešený. Nad vetracím okienkom je zadné napínacie lanko. Je upevnené o kus textilu, takže nad vetracím okienkom vytvára dodatočnú striešku. 

Užitočný prívesok za pár drobných

Posledná vec, ktorú pridám do zostavy, nie je priamo na stanovanie, ale nemal by som ju vynechať. Malý šikovný nôž

O nožoch by sme sa mohli baviť celé hodiny a je viac ako jasné, že každému bude vyhovovať iný. Spomeniem preto jedného cenovo nenáročného pracanta. Nôž na krk s párakom od Fox Outdoor, síce nemá meno, ale nájdete ho pod firemným kódom s číslom 44513. 

Nôž nie je určený na štiepanie dreva, kopanie jám či porcovanie veľkej zvery. Jeho najväčšie výhody oceníte práve pri jemnejšej práci ako je krájanie potravín, čistenie rýb, výroba malých kolíkov či práca s lanom. Hodí sa do menšej ruky, ale to je cena za kompaktné rozmery a menšiu váhu. Typ čepele je spear point, takže tvorí na konci rovnomerný širší špic. Na hornej strane čepele je párak na šľachy. Vie byť nápomocný aj pri čistení rýb či prácu s tenkým lanom.  

Nôž nemá sponu, nosí sa na krku. Nože na krk mám rád. Je vždy po ruke a nezavadzia na páse. Celý nôž aj s puzdrom má necelých 18 centimetrov. Púzdro je z tvrdšieho ABS plastu a na konci je vytvarované do píšťalky. Šnúrka na krk je sťahovacia, dĺžku si tak upravím, podľa aktuálnej potreby. Jej plná dĺžka je cca 80 centimetrov a hodí sa na náhradu roztrhnutých šnúrok od topánok, prenos tenšieho dreva či stavbu dreveného vrtáku. 

Nôž s čiernou rúčkou, zapichnutý do zeme

Materiál čepele je ekonomická nerezová oceľ 440 SS. Ľahko sa brúsi a na bežné činnosti pri varení a drobných úkonoch plne postačuje. Nie je však určená na tvrdé zaobchádzanie. Prevedenie je full tang, plát ocele nekončí pri čepeli, ale je potiahnutý až po koniec pažbičiek. Nôž do púzdra skvelo zapadne. Puzdro je na vstupe tvarované tak, aby do neho zapadol plastový výstupok z pažbičiek noža. Pažbičky sú z ABS plastu a sú prichytené tromi skrutkami. Na konci pažby sú v oceli 3 otvory. Dopletením lanka s príveskom si tak môžete uľahčít manipuláciu a zároveň nožu dodáte svoj individuálny dizajn. 

Ak so stanovaním iba začínate, nie je nutné do vašej výbavy dávať hneď zo začiatku stovky eur. Začnite preto jednoducho. Nájdete si tak najľahšie, čo vám vyhovuje a ušetríte si čas a prostriedky na dôležitejšie a podstatnejšie veci. Stanovanie nie je o tom, aké drahé veci máte alebo aké luxusné značky. Vždy je to len o tom, ako dobre viete svoju výbavu využiť a hlavne si vychutnať okamihy a miesta, pre ktoré ste si vlastne nasadli batoh na chrbát. Ako povedal kedysi Konfucius "Cesta je cieľ". 

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia