Kategórie
 
 
 
 
 
Štvrtok, 26. november 2020
8 tipov pre vaše prvé kempovanie v zime

Kempovanie v chladnom počasí je vynikajúci spôsob, ako si vychutnať pokojné chvíle a prostredie, ktoré vám môže poskytnúť iba zima - nedotknutá zasnežená krajina, skoré noci a ešte včasnejšie rána. A perfektný, hrejivý oheň - napriek tomu, že sa tejto aktivite vyhýbajú aj niektorí skúsení táborníci. Zostať v teple a pohodlí je jednoduchšie, ako si myslíte. 

Na druhej strane, budete mať vážne problémy, ak vyrazíte do mrazu nepripravení. Skontrolujte predpovede počasia a uistite sa, že váš stan, spacák a oblečenie zvládnu mrazivé podmienky. Máme pre vás ďalších 10 tipov, na ktoré treba pamätať pri príprave na svoju prvú zimnú stanovačku.

1. Vrstviť, vrstviť, vrstviť


Kľúčom pre vaše zimné kempovanie je priliehavá základná vrstva na zachytávanie telesného tepla a následne vrstvenie. Určite oceníte izolačnú vrstvu, ktorú môžete nosiť a zložiť vždy, keď sa budete celý deň ohrievať a naopak, obliecť hneď, ako sa začne ochladzovať. Svoje urobí páperová bunda, ľahký flís alebo dokonca váš obľúbený vlnený sveter. Vonkajšia vrstva by vás mala chrániť pred vetrom, snehom a dažďom, preto si vyberte bundu z materiálu, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom, ako je GoreTex.

Pri balení na cestu sa úplne vyhýbajte bavlne - nie dobre odvádza vlhkosť a keď je mokrá, môže vás ochladiť rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť.   

 

2. Zostaňte v suchu


To nás privádza k druhému pravidla kempovania v zime: Zostaňte v suchu. Voda odvádza teplo lepšie ako vzduch, takže mokré oblečenie rýchlo zníži vašu telesnú teplotu. Aj potenie vás môže z dlhodobého hľadiska nebezpečne ochladiť. 

 

Mokré nohy znamenajú zmrznuté nohy. Nepremokavé topánky a gamaše (spolu so snežnicami) sú nevyhnutnosťou pri prechádzaní hlbším snehom. Ak budete mať iba jednoduchú pešiu turistiku s trochou snehu, vaše bežné turistické topánky s hydroizolačnou úpravou by mali vydržať.

Všeobecne platí, že je lepšie pribaliť si aj suché oblečenie - pri rannom natiahnutí vlhkých ponožiek budete pravdepodobne veľmi ľutovať, že ste si nezabalili suchý pár.

 

3. Spite so svojím výstrojom


Ak máte na konci dňa nejaké mokré oblečenie, uschovajte ho v spacáku, aby ste ho cez noc vysušili vlastným teplom. Do spacáku zabaľte aj svoju techniku, pretože nízke teploty rýchlo vybíjajú batériu.   

 

 

4. Vyberte si správny spacák


Skontrolujte svoj spacák. Ak sú predpokladané minimá tepla mimo dosahu vášho spacáku, mali by ste investovať do spacáku, ktorý je určený do väčšej zimy. Vyberte spacáky určené do nulových a nižších hodnôt. 

 

5. Nezabudnite na podložku


Podložky na spanie vám neodporúčame len kvôli pohodliu. Podložky - karimatky vytvoria izolačnú vrstvu medzi vami a zamrznutou pôdou, ktorá odvádza teplo vášho tela rýchlejšie ako vzduch vonku. 

 

 

6. Vyberajte si miesto na kempovanie s rozumom


Veľa záleží aj na nájdení správneho zimného kempingu. Ako obvykle, hľadajte miesto, ktoré vám poskytne úkryt pred živlami. Vyhýbajte sa dnu kopcov, kde sa tvoria studené žľaby, a vrcholom kopcov, ktoré môžu byť vystavené vetru. Vyberte si rovný pozemok a nohami udupte sneh, kde plánujete rozložiť stan. Utlačený sneh izoluje teplo lepšie ako sypký sneh. 

 

 

7. Prineste si knihu


Zimné noci sú dlhé, takže budete spať v spacáku dosť veľa hodín. Počas studených nocí nepoužívajte elektroniku - baterka by sa vám vybila rýchlejšie. Vezmite si knihu, s ktorou vám čas rýchlejšie ubehne. Môžete ju použiť aj ako palivo do ohňa v prípade núdze.

 

 

8. Urobte si stan vo svojom aute


Máte so sebou auto? Super! Využite ho a kempujte v ňom. Je to skvelý spôsob, ako zostať v noci v teple. Stačí rozložiť karimatky a spacáky - nepotrebujete ani stan. Auto poskytuje pridanú izoláciu, takže sa oplatí mať ho v zálohe, ak by sa ukázalo, že váš kempingový výstroj nedokáže celkom dobre zvládnuť počasie vonku.

 

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia