Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 26. október 2021
Všetko o merino vlne

“Kráľovná medzi textíliami”, aj takú prezývku dostala merino vlna vďaka svojim skvelým vlastnostiam. V tomto článku sa dozviete prečo je taká obľúbená, odkial pochádza a ako sa spracováva. V závere prinášame aj zopár zaujímavostí o merino vlne v číslach.

Je to 100% prírodné vlákno bez syntetických prísad. Prírodné vlákna sú charakteristické tým, že sú vyrábané rastlinami (bavlna) alebo zvieratami (vlna), rastú spontánne, bez potreby ľudského zásahu. Merino sa získava zo špeciálne vyšľachtených oviec plemena merino. Je veľmi príjemná a jemná, tenšia než akákoľvek iná vlna. Svoje uplatnenie našla hlavne v textilnom priemysle. Hovorí sa, že ak ju raz vyskúšate, už nikdy nebudete chcieť nič iné. 

13 dôvodov, prečo je merino vlna tak obľúbená

1. 100% prírodný materiál

Čisto prírodný materiál, žiadna umelá syntetika plná chemikálií. Nevyrába sa za použitia chemických látok alebo ropy. Vlákna merino vlny naopak obsahujú aminokyseliny a prírodný proteín - keratín

ruka rozťahujúca ovčie rúno, merino vlna

2. Funguje ako tepelný izolant

Zachytáva teplo vďaka štruktúre dutého vlákna, ktoré má mnoho výstupkov, ktoré udržujú teplo produkované nositeľom oblečenia. V jednoduchosti to znamená, že vám v oblečení z merino vlny zima nebude. Teplota tela sa nebude meniť, ani pri zmene intenzity pohybu. 

3. Udržuje v suchu

Merino vlna je vysoko hydrofóbne vlákno a vďaka tejto vlastnosti dokáže absorbovať veľa vlhkosti. Je to jedna z jeho najdôležitejších vlastností. Dokáže odvádzať vlhkosť od tela tak, že odparí pot do vonkajšieho prostredia (v prípade, ak máte len jednu vrstvu oblečenia napr. merino tričko), alebo ju v sebe zadrží (ak máte aj ďalšie  vrstvy oblečenia). Výhodou je, že nosteľ oblečenia vlhkosť vôbec necíti, napriek tomu že ju vlna zadržiava. Absorbuje vlhkosť až do objemu 35% svojej váhy, bez toho aby ste pocítili, čo i len náznak vlhkosti. 

4. Aj napriek hustej štruktúre dýcha

Vďaka nepravidelnej povrchovej štruktúre vlákien a ich prirodzenému zakrúteniu dokáže merino vlna dýchať. Napriek tomu, že je vlnená látka hustá je veľmi priedušná na rozdiel od syntetických vlákien.

5. Neškriabe, je príjemná na dotyk

Je to najjemnejší druh ovčej vlny, vďaka čomu je veľmi príjemná na nosenie a vôbec neškriabe. Jemnosť sa určuje podľa priemeru dutého vlákna. Čím je hodnota vyššia, tým je vlna jemnejšia. Vlákna merino vlny sú tenké, až 3x krát jemnejšie ako ľudské vlasy, a počas nosenia sa ohýbajú. Vďaka ohybnosti vlákien nepociťujeme pri nosení žiadne škrabanie.

ruka,  ktorá hladí spletenú ovčiu vlnu

6. Hypoalergénna a antibakteriálna vlastnosť

Skvelé antibakteriálne vlastnosti má práve vďaka ovčiemu tuku - lanolínu, ktorý viaže škodlivé látky a vírusy a zabraňuje ich rozkladu. Merino nezapácha, napriek tomu že absorbuje vlhkosť v podobe potu. Okrem toho je vhodná pre ľudí, ktorý musia byť pri výbere oblečenia obozretný z dôvodu alergií. Merino vlna by nemala vyvolávať žiadne alergické reakcie, pretože je prírodný materiál, a nie syntetika. Dokonca sa merino vlna odporúča pre ľudí s kožnými problémami.

7. Vhodná aj do tepla

Obrovskou výhodou merino vlny je to, že je celoročná. Znamená to, že ju môžete nosiť aj do tepla, aj do zimy. V lete materiál príjemne chladí a v zime udržuje teplo, a tak nepotrebujete mať príliš veľa vrstiev oblečenia. Je perfektná pri náhlych teplotných zmenách napr. pri prechode z klimatizovanej miestnosti von do horúčav alebo naopak. V lete poskytuje merio v porovnaní s bavlnou oveľa väčší komfort. Pri merino vlne sa nemusíte obávať zápachu ani pocitu vlhkosti.

8. Samočistiaca vlastnosť a jednoduchá údržba

Lanolín, prítomný v ovčej vlne, nielenže viaže škodlivé látky, ale aj chráni pred nečistotami a odpudzuje špinu. Vďaka tejto vlastnosti merino vlna nie je náročná na údržbu. Mnohokrát ju iba stačí na noc vyvetrať. Pri praní sa odporúča používať prostriedky na vlnu. Neodporúča sa používanie aviváže. Najšetrnejší spôsob prania je pranie v rukách alebo v práčke naruby, na šetriacom program pri max teplote 30°C. Po opratí sa neodporúča oblečenie žmýkať alebo šúchať, len jemne vytlačiť vodu a nechať prirodzene vysušiť.

9. Vodeodpudivosť

Ďalšia skvelá vlastnosťou merino vlny je vodeodpudivosť, opäť vďaka obsahu lanolínu. Materiál je schopný spojiť vodu do kvapiek, ktoré majú tendenciu stekať dole po povrchu.

10. Elastickosť a pružnosť

Oblečenie vyrobené z merino je veľmi pružné a elastické. Materiál je nekrčivý, vďaka čomu nie je náročný na žehlenie. Elastické vlákna sú po vypraní natiahnuteľné až o 30%, po usušení sa  však znovu stiahnu.

11. UV ochrana

Disponuje ochranným faktorom UPF 20+, ktorým pomáha blokovať škodlivé slnečné lúče. Aj vďaka tejto skvelej vlastnosti, je kúpa merino outdoorového oblečenia veľmi výhodná.

12. EKO - nezaťažuje životné prostredie

Vhodná pre všetkých, ktorý chcú byť ekologickými spotrebiteľmi a záleží im na našej planéte. Vlnu môžeme považovať za obnoviteľný zdroj, keďže každý rok začína proces rastu vlny po ostrihaní znovu od začiatku. Ovce po odstránení vlny nič nebolí, ostrihanie je však nevyhnutné. Tým, že sa ovečky ostrihajú, získavame nie len vlnu na výrobu skvelých produktov, ale zachraňujeme aj ich životy. Keď má ovca nadbytok vlny, nedokáže efektívne riadiť svoju telesnú teplotu, čo môže viesť až k prehriatiu alebo úmrtiu. V tom prípade spotrebou merino vlny vlastne pomáhame ovciam aj sebe. 

Keďže je merino vlna prírodný materiál, stáva sa aj kompostovateľným, a tak nezaťažuje životné prostredie. Trvá približne rok, kým sa merino vlna biologicky dokáže rozložiť.

Strihanie ovce plemena merino

13. Ohňuvzdorná

Merino sa netopí, ani by sa v prítomnosti ohňa nemala vznietiť. V porovnaní s umelými vláknami sa zapáli pri oveľa vyšších teplotách. Nylon sa začína topiť pri teplote 320°C, polyester okolo 452°C, zatiaľ čo na zapálenie merino vlny je potrebná teplota 570 až 600°C. Dokonca aj bavlna, ktorá je taktiež prírodný materiál, sa zapaľuje už pri teplote 225°C. 

Tým, že sa vlna netopí, nemôže sa pri zapálení prilepiť na kožu, ako je tomu pri syntetických materiáloch. Vďaka svojej požiarnej bezpečnosti sa merino vlna veľmi často používa na verejných priestoroch hotelov, letísk a pod.

Ako sa Merino vlna vyrába?

V súčasnosti sú najlepší pestovatelia merino vlny na svete v Austrálii a na Novom Zélande. Chovajú ovce na farmách v chladnejších a vlhkejších oblastiach, kde sa teploty pohybujú v rozmedzí +35 až -20 stupňov. Vďaka svojmu nevyspitaľnému podnebiu a špeciálnym podmienkam chovu sa práve austrálsky kontinent stal popredným výrobcom merino vlny. Okrem Austrálie sú ovce merino chované aj v ďalších krajinách ako napr. v Rusku, USA, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Turecku, Brazílii, Číne, Kande dokonca aj v Južnej Afrike. Napriek takej obrovskej konkurencii asi 80% produkcie vlny pochádza z Austrálie.

Vlna je celoročne pestovaná na ovciach plemena merino, ktoré každoročne produkujú nové ovčie rúno. Z jednej ovce je možné získať v priemere dva až štyri kilogramy merino vlny ročne. Nájdu sa aj špičkový jedinci, ktorý sú schopný vyprodukovať až 10 kg.

klbká vlny

Merino vlna je zložená z prírodného proteínu nazývaného keratín (rovnaký proteín ako ten, ktorý sa nachádza v ľudských vlasoch) s malým množstvom vápnika, sodíka a tuku lanolínu - nazývaný aj ako vlnený tuk, ktorý je vylučovaný ovčou pokožkou a slúži na ochranu rúna. Vlnený tuk, je vodoodpudivý a má antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu znižuje množstvo baktérií vo vlne, a tým aj zápáchavosť. Povrch každého vlákna je pokrytý mikroskopickými šupinkami, ktoré sú dôležité pri výrobe tradičných vlnených tkanín a plsti. 

Dĺžka vlákna sa zaznamenáva v milimetroch, hrúbka (priemer vlákna) a zároveň aj jemnosť, sa udáva v mikrónoch. Jeden mikrón sa rovná milióntine metra. To sú hlavné merania, na základe ktorých sa určuje kvalita a použitie vlny. Keďže nie každá vlna je rovnaká, a odlišuje sa svojou hrúbkou, aj jej využitie je rozdielne.

Člení sa do troch hlavných kategórií:

  • Jemná: využíva sa na vysoko kvalitné textílie - rôzne outdoorové oblečenie, kabáty, ponožky, spodné prádlo, tričká, termoprádlo a mnoho ďalších.  Merino vlna je najjemnejší druh ovčej vlny.
  • Medium/stredná: tento typ je možné vyrobiť z merino vlny, alebo krížením s iným plemenom.
  • Hrubá: je produkovaná tzv. dvojúčelový plemenami, ktoré sa okrem vlny chovajú aj na mäso. Tento typ ovčej vlny sa využíva napr. na výrobu kobercov.

 

ruky, ktoré držia ovčie rúno z merino ovce

Trochu histórie na záver …

Na záver si trochu zaspomínajme a pozrime sa, ako merino vlna vlastne vznikla. Ako už vieme, rastie na ovciach špeciálneho plemena merino. Sú to huňaté ovečky, ktoré sú mnohokrát vďaka obrovskej vlne až trikrát také veľké, ako obyčajné. Tieto ovce boli vyšľachtené v Španielsku na prelome 13. a 14. storočia, keď boli miestne ovce chované s ovcami z Anglicka. V priebehu rokov sa plemeno vyšlachtilo tak, aby ovce vydržali aj v drsnejsom prostredí. Vďaka tomu má merino vlna výborné tepelnoizolačné vlastnosti. V 17. storočí boli v Španielsku tieto ovce tak cenné, že ich export sa považoval za priestupok. Stali sa podstatnou časťou príjmu tejto krajiny. Neskôr sa hlavnými producentmi stali Nový Zéland a Austrália. Prvé využitie našla vlna Merino vo vojenských uniformách, pracovnom oblečení a neskôr aj vo funkčnom outdoorovom oblečení a doplnkoch.

Merino ovca vonku stojaca pred ohradou

Zaujímavosti o merino vlne

  • z jednej ovce je možné v priemere vyrobiť 2-4 kg merino vlny ročne
  • na svete existuje viac ako 450 plemien oviec, z ktorých je Merino jednou z najstarších
  • priemerná hrúbka ľudských vlasov je od 50 do 100 mikrónov, zatiaľ čo pri merino vlákne je to 22 mikrónov. Tu môžeme vidieť, že merino vlákno je naozaj veľmi jemné.
  • biologický rozklad merino vlny trvá približne 1 rok
 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia